Vendula Čermáková - Vonné látky

Materiály:

f

Příprava na vyučovací hodinu a Test (pdf)

Struktury (pdf)

Vonné látky - texty (pdf)

Komentáře k vytvořeným materiálům

Daniela Alexová (21.12.2017):

  1. Cíle vyučovací hodiny · cíle jsou přehledné, adekvátní a vhodně formulované.
  2. Motivace a instrukce · motivace je hezká, žáky navnadí dozvědět se o vonných látkách více · myslím, že asi není nutné psát názvy látek na tabuli – můžeš si ušetřit čas promítnutím správných odpovědí a pouze je se žáky projít.
  3. Výklad · pojem „neurit“ bych nahradila pojmem „axon“ – připadá mi rozšířenější, ale to může být jenom můj subjektivní dojem. · připadá mi, že tato věta asi není dokončena? „které vonné (aromatické) látky.“ · mnohé vonné silice jsou hořlavé. Výklad bych kupříkladu ozvláštnila experimentem „Hořlavá pomerančová kůra,“ kdy jsou silice z pomeranče zapáleny v plameni kahanu. Jednoduchý a poměrně efektní experiment – ale jedná se jenom o můj podnět, nikoliv výtku. · Tvůj výklad je velmi bohatý na informace a je zcela patrné, že jsi zjišťování a sepisování těchto informací věnovala spoustu času. · připadá mi, že je toho na vyučovací hodinu naplánováno až příliš a vše se nestihne - chceš-li obsáhnout takové množství informací včetně i různých praktických a biologických přesahů a principů separačních metod, odhaduji, že jen výklad zabere nikoliv 10, ale 20 minut.
  4. Test · nejednoznačná formulace první otázky – ptáš se na kokrétní příklad odvětví nebo konkrétní příklad používané vonné látky? · do testu bych rovnou žákům psala počty bodů za jednotlivé otázky, aby si mohli aktivně rozčlenit čas a věnovat se napříkad více otázkám s vyšším bodovým ohodnocením. · pokud postupuješ při hodnocení na základě kritérií („alespoň tři charakteristiky vonných látek“) bylo by podle mě vhodné tento fakt napsat žákům i do testu. Někdo může mít pocit, že otázku zodpověděl i při menším počtu charakteristik a až po testu by zjistil, že vyžaduješ více.
  5. Celkově materiál hodnotím jako velmi zajímavý a těším se na vyučovací hodinu. Téma je nosné, poskytuje propojení s biologií a s běžným životem. Líbí se mi, že žákům přineseš tak široké spektrum látek doslova „až pod nos,“ aby se „hands on“ způsobem mohli zaměřit na jejich charakteristické

Dominika Andrlová (21.12.2017):

  1. .- myslím, že jsi zvolila hezké téma, se kterým se žáci běžně během hodin chemie či jiných nemají možnost více seznámit, což je velká škoda, protože vůně je něco, co každý odmalička zná, ale málo kdo asi tuší, co se za ní skrývá
  2. - skvělá motivace na začátek, žáci budou nadšení, já bych byla taky J
  3. - výklad není zbytečně dlouhý, hodně se zabývá praktickým využitím, což žáky určitě zaujme a zase jim přiblíží chemii reálnému životu, zvláště prima je spojení s obaly od potravin a prostředky z domácnosti
  4. - přínosná bude určitě práce ve dvojici se strukturními vzorci, která žáky přinutí samostatně přemýšlet, čímž si jednak zopakují, co by už měli znát z organiky a dále je pravděpodobnější, že si tak lépe zapamatují, co nevědí či zapomněli
  5. - líbí se mi také práce s textem, akorát bych se Tě ráda zeptala, jestliže (chápu-li to správně) dostane vždy jedna dvojice jeden text, mají si něco o těch dalších vonných látkách žáci zapisovat potom do sešitu na základě prezentování jiné skupinky nebo jedna látka jim bude stačit?
  6. - ve výkladu jsou zmíněny metody k získávání vonných látek a potom v testu se na ně přímo specificky ptáš, budeš se tedy o nich nějak více zmiňovat právě ve výkladu anebo předpokládáš, že žáci již perfektně ovládají, aniž bys s nimi principy těchto metod znovu zopakovala?
  7. - test se mi zdá výstižný a přiměřený
  8. - hezky vymyšlená a přínosná hodina, na kterou se moc těším

Klára Frimlová (21.12.2017):

  1. - Motivace bude pro žáky zábavná. Možná bych tam zařadila i nějakou odměnu, že třeba kdo pozná nejvíce vonných látek dostane plus. Chtěla bych se zeptat, kolik vzorků bys posílala a zdali žáci budou dané látky vnímat pouze čichem nebo jestli je v těch posílaných skleničkách i uvidí.
  2. - Aktivizace žáků: zapojení žáků pomocí třídění kartiček je vhodný způsob aktivizace u tohoto tématu, měla bych jen obavy u názvosloví jednotlivých vonných látek, aby pak hodina nebyla spíše o názvosloví a opakování pravidel pro tvorbu názvů
  3. - Časová náročnost: hodina bude podle mě dost časově náročná a bude problém vše stihnout, ale záleží na tom, do jakých podrobností bude U při výkladu zacházet
  4. - Test: vyvážená náročnost pro obě skupiny (jen u toho bodování mi přijde rozmezí půl bodu na dvojku málo)
  5. - Z odborného hlediska nemám co vytknout.

Diana Mezuliáníková (21.12.2017):

  1. Výběr tématu i navrhnutá metoda výuky jsou pro studenty atraktivní, motivační část žáky pravděpodobně zaujme, budou chtít zjistit, co za vůně se ve skleničkách skrývá. Tvá hodina je navržena s přesahem do biologie, můžeš tedy navázat na znalost biologie člověka. Nevím, jakým způsobem si mají studenti zapisovat nové informace z výkladu, ale 10 minut na expozici nového učiva se mi zdá poněkud málo, stejně tak na aktivitu se vzorci vonných látek a charakterizací skupiny. Kladně hodnotím strukturu testu, obě varianty jsou podobně náročné. V textu jsem nenašla princip destilace a extrakce, na které se v textu ptáš. Předpokládám, že je tam tato otázka zařazena v rámci opakování a fixování dlouhodobějších poznatků, studentům ale může připadat nefér, pokud byste principy před testem nezopakovali. Celkově se mi hodina příprava líbí.

Zuzana Míková (21.12.2017):

  1. Hodina je připravena na hezké a myslím, že pro žáky na příjemné a přitažlivé téma.
  2. CÍLE: Cíle jsou dobře definované, jen bych se možná vyhnula u posledního cíle slovíčku alespoň a dala tam přesný počet, aby to bylo jasnější.
  3. MOTIVACE: Dobrý nápad a řekla bych, že splní svou funkci. Jen bych se bála, že to žákům zabere delší čas než si plánuješ. Máš poměrně dost vzorků a než si to žáci pošlou, budou to chtít zdržovat, „fetovat“ vůně a tak. VÝKLAD: Dobrý je, jak propojuješ chemii s biologií. Říkáš tam velice zajímavé informace hlavně u toho výskytu a myslím, že žáky si informacemi získáš a budeš moci s nimi hodně interagovat, protože většinu informací žáci pasivně znají. Jen bych se možná bála, že na 10 minut jim toho chceš říct poměrně dost, ale jen úhel pohledu.
  4. AKTIVITA A SAMOSTATNÁ PRÁCE: Hezké je, jak střídáš všechny možné možnosti práce s žáky. Obě práce jsou velice nápadité. Jen bych si dala pozor u toho rozřazování žákům upřesnit, co mají hledat, možná sama bych úplně nevěděla, podle čeho je mám řadit.
  5. SHRNUTÍ: Zapracovala bych na otázkách, nejsou úplně dobře položené. Zaměňuješ JAKÝ a KTERÝ. Odpověď na jaký - hezký, ošklivý, smradlavý. Ale na který - eukalyptus, vanilin atd. Trochu zavádějící jsou i ty otázky s jak.
  6. TEST: Jednoduchý, stručný, výstižný. Hezká písemka, ptáš se na věci, které jim povídáš, hezká a dobrá na opravování.

David Šarboch (21.12.2017):

  1. - Téma hodiny je velmi atraktivní, věřím, že sklidí úspěch.
  2. - Osobně bych zvolil jiný termín než „zástupce“ v definici třetího cíle. Např. „příklady“. Zástupce bych nechal do biologie J.
  3. - Byly by vzorky použité při motivační fázi něčím kryté, aby nebylo vidět, že ve zkumavce je např. jehličí?
  4. - Dle mého názoru je zde přítomno více nově vytvářených pojmů než jen ty, uvedené na začátku (viz cholinolytické, analeptické účinky, atd…)
  5. – otázka je, jestli je učitel bude zmiňovat během hodiny.
  6. - Líbí se mi podpoření mezipředmětových vztahů. Oceňuji shrnutí jednotlivých příkladů vonných látek do nadřazených skupin. Je to zároveň i pěkné opáčko základních organických sloučenin z minulých hodin.
  7. - Nejsem si jistý, zdali bude dost času na samostatnou práci a následné sdílení informací.
  8. - Pojmenování strukturních vzorců by mohl být docela oříšek, který by hodinu zbytečně zdržel (pokud myslíš systematické názvy látek…).
  9. V testu – popište princip destilace, není mi jasné, zdali je to jen „doplňková otázka“ z všeobecného chemického přehledu, nebo jestli se podrobněji probírá v hodině.
  10. - Testy jsou velmi povedené, osobně bych akorát vyvážil bodování jednotlivých úloh.¨

Vít Burjánek (23.12.2017)

  1. · opatrně s čicháním, bude-li někdo alergik, každopádně výborné oživení hodiny
  2. · přesah do mezipředmětových vztahů dobrý
  3. · opatrně vzhledem k velké spoustě pojmů a složitosti látky, aby nedošlo na sáhodlouhé diktování (řekl bych žákům, co si mají psát a co ne)
  4. · zmínil bych obnovu a obměnu čichových receptorů a s tím spojené změny ve vnímání vůně
  5. · chválím za dvě varianty testu

 

Milada Teplá, e-mail: rostejnskamilada@seznam.cz, milada.tepla@natur.cuni.cz