Dominika Andrlová - Hormony

Materiály:

g

Materiály ve formátu DOC/DOCX:

Příprava na vyučovací hodinu s řešením (doc)

Pracovní list pro žáky (doc)

Didaktický test - hodnocení (doc)

Hra - tabulka na rozstříhání (doc)

Stejné materiály ve formátu PDF:

Příprava na vyučovací hodinu s řešením (pdf)

Pracovní list pro žáky (pdf)

Didaktický test - hodnocení (pdf)

Hra - tabulka na rozstříhání (pdf)

Komentáře k vytvořeným materiálům

Daniela Alexová (21.12.2017):

  1. Cíle vyučovací hodiny · cíle jsou hezky formulované a míří i k vyšším cílům · nechápu pouze formulaci „specificky přiřadí“ – co se tím myslí?
  2. Motivace, instrukce a aktivity · hra je velmi zajímavá a žáky může rozhodně pobavit. · myslím, že by bylo vhodné dát studenty do skupin po menším počtu žáků – v tomto případě by mohla bohatě postačit i dvojice – přijde mi, že by se mohli žáci lépe domluvit mezi sebou a nejasnosti prodiskutovat. To je ale pouze můj názor, muselo by se vyzkoušet. · nejprve instrukce, potom materiál. Žákům nejprve sdělit, že dostanou tabulku a jejich úkolem ji bude složit tak, aby dávala smysl – a až následně ji skutečně rozdat. Omezíme tak možný šum a chaos ve třídě, kdy ještě vysvětlujeme instrukce a nejasnosti kolem nich a někteří už dávno skládají a diskutují. · myslím, že obě další aktivity (brainstorming i články) mohou žáky zaujmout a rozhodně jsou na místě.
  3. Výklad · hezké, stručné, přehledné · co když žáci nebudou znát většinu informací? Máš nějaký „plán B?“ J
  4. Test · test se mi líbí, připadá mi hezky formulovaný a pečlivě vypracovaný · pozitivně hodnotím, že uvádíš maximální počty bodů za jednotlivé otázky
  5. Celkově materiál hodnotím jako opravdu povedený a myslím, že žáky bude rozhodně bavit. Žáky většinou informace o lidském těle a jeho fungování velmi zajímají, protože (koneckonců) svému tělu máme blíže než čemukoliv dalšímu. Kladně hodnotím množství různorodých aktivit – soudím, že tě jejich příprava a vymýšlení muselo stát spoustu práce. Možným úskalím je to, jakým způsobem se spoléháš na to, že žáci budou znát většinu informací z hodiny biologie – na podobné věci se člověk může spoléhat málokdy, nejsme-li s příslušným kolegou biologem skutečně v kontaktu a víme od něj přesně, co se v hodině probírá. Pokud by žáci informace neznali, znamenalo by to, že bys výklad musela natáhnout a brát jej mnohem podrobněji – což by ti značně nabouralo strukturu hodiny.

Vendula Čermáková (19.12.2017):

  1. Téma hormony se v biochemii moc neučí a většinou se toto téma přenechává biologii, ale myslím si, že klidně toto téma může být vyučováno v rámci biochemie. Určitě se jedná o téma mezioborové, a tudíž může být vyučováno jak v chemii, tak biologii. Také zařazení diskuze na téma HA je určitě v dnešní době aktuální.
  2. Co se týká cílů, moc mi nesedí sloveso vymyslí, možná bych tam napsala: navrhne, uvede, formuluje nebo něco jiného.
  3. Pracovní list je pěkný, měla by se tím zrychlit práce žáků, ale může se stát, že žáci spíše budou číst informace z pracovního listu a nebudou dávat pozor. Zároveň, pokud jsem to dobře pochopila, je pracovní list i oporou učitele a informace, které učitel bude prezentovat, jsou zcela totožné. Proto bych si do přípravy napsala o trochu více informací než jen ty v pracovním listu.
  4. K tématu HA bych jen zařadila, na jakém principu HA funguje (nevím, zda je uvedeno).
  5. Test se mi líbí a kladně hodnotím i přiřazovačku hormonů a funkcí a zajímavosti.

Klára Frimlová (21.12.2017):

  1. - Aktivita s kartičkami
    1. Pozitivně hodnotím, že žáci si nemusí tabulku zdlouhavě opisovat, ale dostanou ji vytisknutou
    2. Upravila bych velikost jednotlivých kartiček. Jelikož máš jednu tabulku na stránku neměl by být problém zvětšit jednotlivé kartičky, aby se nejednalo
    3. úzké proužky �
    4. Tabulka je poměrně velká, nejsem si jista, zdali ti bude 8 minut na celou aktivitu stačit. Je však možné dát do skupiny jen některé hormony.
  2. - Líbí se mi pracovní list suplující zápis do sešitu.
  3. - Didaktický test
    1. Test se mi líbí, pozitivně hodnotím rozmanitost úloh v testu o U úlohy 4 bych možná snížila počet zástupců
    2. Hodnocení testu mírné

Diana Mezuliáníková (21.12.2017):

  1. Struktura hodiny je navržena logicky a srozumitelně. Téma antikoncepce pro studenty může být atraktivní, vzhledem k tomu, že se jich tato problematika může týkat. Hodina je s přesahem zejména do biologie a výchově ke zdraví. Předpokládám, že by ses domluvila s učitelem biologie (pokud bys ji sama neučila), zda hormony již probírali nebo nikoli a v jakém rozsahu. Podle mého názoru se v chemii hormonům nedává příliš velký prostor a studenti mají cestou zajímavých aktivit „nenásilně“ poznatky o funkci hormonů uchovat. V pracovním listě by mohlo být více aktivit pro studenty, takto ale slouží více místo zápisu z hodiny. Osobně bych možná uvítala nějaké didaktické poznámky, pokud v hodině budeš říkat nějaké informace k danému tématu, které nejsou uvedeny v PL. Kladně hodnotím zařazení práce s textem, zadání dobrovolného referátu i vložení zajímavostí. Na hodinu se těším.

Zuzana Míková (21.12.2017):

  1. Hodina na velmi složité téma, ale myslím si, že jsi ji pojala velmi dobře. Žákům se střídají metody a na konci pracuješ s velmi aktuálním a nejen pro žáky významným tématem.
  2. CÍLE: Správná aktivní slovesa, jen mi přijdou poněkud delší, ale funkci splňovat budou. Možná bych se ještě vyhnula slovíčkům jako alespoň, minimálně a specifikovala to líp, aby se pak dalo lépe zjišťovat, zda jsou cíle splněni nebo ne.
  3. VÝKLAD: Pěkně vypracovaný pracovní list, tím, že si žáci nepíší celé poznámky, tak se to zrychlí. Dobrý nápad. Jen bych se někdy bála toho doplňování, mně jako žákovi se vždycky hrozně příčily, ty prázdní odrážky, ale to je jen úhel pohledu. Pak bych se moc nespoléhala na to, že žáci budou hormony znám z biologie (navíc člověk se většinou bere ve 3. ročníku a dost možná je mít ještě mít probrané nebudu…). Možná mi přijde, že je těch informací na žáky moc, že je to hodně nahuštěné, ale to dost bude také souviset s tím, zda hormony vidí poprvé nebo ne.
  4. HRA: Výborný nápad s tím sestavte to, aby to dávalo smysl bez uvedení, jak to máš ty. Bonbon jako motivace je výborný nápad. Jen taková malá technická, ty papírky budou strašně mrňavý a budou se rády ztrácet a ty se zblázníš při střihání.
  5. HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE: Na ten brainstorming bych si nechala víc času, ale jinak dobrá možnost, jak od žáků zjistit jejich znalosti a mít větší přehled o tom, jak s nimi pracovat dál. Článek dobře vybraný a vzhledem k tomu, že je to část bakalářské práce, tak bude i seriózní. Rozdělení na části je také dobrý nápad. Možná jen ten konec s tou diskuzí, si myslím, že se nebude úplně stíhat, že by si diskuse na toto téma zasloužila více prostoru. Ale je to jen úhel pohledu.
  6. TEST: Test je velmi promyšlený, stručný a odpovídá věcem, které jim povídáš během hodiny. Bude se dobře opravovat. Jen možná, by ta čtyřka snesla trochu jinou grafiku, bála bych se, že v tom budeš mít docela slušný maglajz, kam patří jaká šipka. Možná jim to udělat jako doplňování tabulky, ale to zas ztratí to kouzlo toho výběru. Nebo tak mít písmenka a arabské a římské číslice a co k sobě patří pod to do tabulky.

Jakub Režňák (21.12.2017):

  1. · Hezky zpracovaná příprava, i když na základě přípravy mě téma zatím neoslovilo, bude záležet na celkovém podání v rámci hodiny
  2. · Máš jasně stanovené cíle, kterých se hodina drží
  3. · Myslím si, že toho máš hodně a časově se náplň bude blížit spíše 60 min
  4. · K diskuzi o HA, těžko říci, jak moc dané téma zaujme mužskou část třídy, osobně bych se bál nízké účasti v diskuzi (opět záleží na vyučujícím, zda žáky namotivuje k účasti)
  5. · Nejsem si jistý, zda je zvoleno vhodné známkování testu (1 – 90 %; 2 – 70 %; 3 – 45 % a 4 do skoro 20 %). S tímto bodováním má žák poměrně slušnou šanci bez jakýchkoli znalostí natipovat alespoň na 4.
  6. · K té tabulce na rozstříhání bych zvolil větší buňky v tabulce, toto bude piplačka stříhat. Když je uděláš větší, tak to můžeš dát na řezačku

David Šarboch (21.12.2017):

  1. - Hodina je pěkně připravená, téma je mezioborové a díky zařazení info o antikoncepci aktuální.
  2. - Trochu postrádám skutečnou motivační část hodiny J.
  3. - Oceňuji aktivitu s tabulkou, ale bojím se, že je na ni málo času. Prováděl jsem v podstatě stejnou aktivitu pouze s 5 hormony a trvala 15 min. Šlo by možná vybrat jen pár zástupců?
  4. Zároveň bych zvětšil tabulku, aby byly jednotlivé názvy a texty lépe čitelné a lépe se s nimi manipulovalo.
  5. PS: a bude jen 1 bonbon do skupiny…? L
  6. - Dle mého názoru nezbude na aktivitu s antikoncepcí čas, což je škoda, dala by se rozvinout a praktikovat příští hodinu spolu s diskuzí a zapojením všech žáků.
  7. - Líbí se mi použití pracovního listu, ale přeci jen bych tam nechal více místa pro žákovy poznámky (aby se náhodou nenudili..).
  8. - Test se mi opravdu líbí, jen bych vyrovnal bodové hodnocení jednotlivých úloh.

Vít Burjánek (23.12.2017)

  1. · v úvodu bych úplně vše vytahal z žáků, pokud to mají umět, ať se předvedou
  2. · líbí se mi kvalitní zpracování pracovního listu, nutí žáky dávat pozor
  3. · obávám se, že stihnout sestavit tabulku s hormony za 8 minut včetně instruktáže a kontroly je jednoduše nemožné
  4. · líbí se mi, že žáci dostanou tabulku k vlepení, zlepšuje to přehlednost a významně šetří čas
  5. · hormonální antikoncepce si zaslouží rozhodně více času a probral bych v rámci prevence spolu s dalšími metodami ochrany, kde bych pro vše uvedl jak možná negativa, tak pozitiva (soukromý postřeh: z přednášek na VŠ vím o téhle problematice více, než jsou slečnám ochotní sdělit jejich lékaři)
  6. · obával bych se velké spousty rýpavých dotazů
  7. · oceňuji práci na zajímavostech a celkovou promyšlenost hodiny

 

Milada Teplá, e-mail: rostejnskamilada@seznam.cz, milada.tepla@natur.cuni.cz