Materiály:

Příprava na vyučovací hodinu (pdf)
Komentáře k vytvořeným materiálům
Daniela Alexová (21.12.2017):
- Cíle vyučovací hodiny · líbí se mi strukturalizace materiálu i cílů vyučovací hodiny – je uveden i hlavní cíl vycházející z RVP.
· cíle jsou přehledné, adekvátní a vhodně formulované
- Motivace a instrukce · nemám zkušenost z „terénu“ s tímto tématem, tedy nemohu přesně soudit, co žáky napadá – ale určitě je při otázce, co mají společného bochník, kysané zelí a pivo, napadne právě kvašení? Dle mého názoru (aby se předešlo odpovědím typu „vepřo-zelo s chlebem a pivem“) by bylo třeba otázku více specifikovat, například tímto způsobem:“Co mají společného bochník chleba, pivo a kysané zelí z hlediska výroby těchto potravin?“
· pozor na gramatickou chybu – „žáci mohly“
· na jak velké skupiny se chystáš žáky rozdělit při aktivitě s vypisováním informací z textů? Budou rovnou pracovat ve čtveřicích nebo se budou skupiny nějak obměňovat? Ptám se, protože by mě zajímalo, jak bys při této aktivitě řešila, pokud by byl počet žáků ve třídě nedělitelný čtyřmi.
· v materiálu jsem se nedočetla, jak probíhá kontrola práce žáků ve skupině?
- Materiály pro žáky · velmi zajímavý nápad k aktivizaci žáků, který by mohl mít v hodině úspěch
· texty jsou vhodné délky, čtivě psané a neobsahují zbytečně moc informací
- Pracovní list · Hezky strukturovaný, přehledný
· klidně bych se nebála rozvést druhý a třetí úkol do společného úkolu, aby vytvořili dvojice a každou vytvořenou dvojici odůvodnili. Nebo se pokusili vytvořit co nejvíce těchto dvojic, a pokud by byly tyto dvojice i kvalitně zdůvodněné, mohl by žák být hodnocen za aktivitu v hodině (ale toto je jen můj nápad, nikoliv výtka).
· Nerozumím otázce týkající se schématu výroby piva. Dle mého názoru je třeba specifikovat, o jaké schéma se má jednat – zda schéma typu „sesbírání ječmene – namáčení – naklíčení - …..“ nebo nějaké jiné, třeba zjednodušené?
- Druhá aktivita · aktivita mi přijde povedená a oceňuji, že máš připraveny rovnou dvě verze dle časových možností – velmi pečlivé.
· nemyslím si však, že se po předchozí aktivitě, její evaluaci, výkladu, zápisu a pracovním listu ještě nějaká další aktivita stihne.
- Test · test obsahuje dvě prakticky stejné otázky (týkajících se vyjmenování tří typů kvašení)
· nesouhlasí zadání testu s jeho autorským řešením (jiné otázky)
- Celkově materiál hodnotím velmi pozitivně a těším se na vyučovací hodinu. Téma je zajímavé a určitě i nosné. Nabízí propojení jak s biologií, tak s každodenním životem. Myslím, že až na drobné detaily je příprava velmi povedená a je zcela patrné, že je pečlivě vypracovaná.
Dominika Andrlová (21.12.2017):
- - zvolila jsi nesmírně zajímavé téma nejen pro počínající oficiálně dospělé žáky J, perfektně propojuje biochemii s běžným životem a určitě se rádi zapojí i menší milovníci chemie
- - pěkný nápad motivační fáze i fáze osvojovací, při které se mi velmi líbí zpočátku samostatná práce, ze které vyplývá zodpovědnost ke skupině, čímž lze předpokládat, že pracovat budou všichni žáci; následná práce celé skupiny je určitě také přínosná a rozvíjející mimo jiné další schopnosti (respektovaní názoru druhých, komunikaci atp.)
- - texty k pivu jsou smysluplně a přehledně sepsané, navíc s obrázky; také doplňující výklad není zbytečně dlouhý a je věcný
- - hra na závěr bude žáky určitě bavit a přitom si zopáknou učivo
- - pracovní list je přehledný s různými aktivitami, jen bych se tě tady ráda zeptala, kdy jej budou žáci vyplňovat, zda jej budete třeba společně procházet nebo jakým způsobem si jej žáci zkontrolují? Budete se jednotlivým otázkám více věnovat (třeba jaký význam má kvašení pro člověka, souvislost mezi glykolýzou a kvašením), případně ve které části hodiny?
- - testík se mi líbí, je přiměřený, rychlý, jen je jedenkrát (ve variantě bez řešení) o otázku navíc (asi čtvrtá otázka), čímž i bodové ohodnocení neodpovídá
- - tvůj návrh na vaření vlastního piva je skvělý, myslím, že by byli žáci nadšení, ale jak jsi zmínila, to samozřejmě záleží na časově dotaci
- - návrh hodiny se mi moc líbí a těším se na ni
Vendula Čermáková (19.12.2017):
- Téma bude pro žáky určitě poutavé, na středních školách se většinou žáci s postupy výroby moc nesetkávají, i když s chemií souvisí. Líbí se mi zde propojení druhů kvašení i s metabolickými drahami, které probíhají v organismech.
- Kladně hodnotím práci s texty a následnou spolupráci a vytvoření výrobního procesu, také opakování ve formě binga.
Diana Mezuliáníková (21.12.2017):
- Téma pivovarnictví bude pro studenty jistě zajímavé a logicky navazuje na učivo metabolismu sacharidů. Zařazení v rámci projektového dne velmi chválím, přesto si výrobu piva neumím představit, ale sama jsem to nikdy nezkoušela a tvou hodinu i s touto aktivitou bych ráda navštívila. Text pro studenty se mi zdá vhodně zvolený, podporuje samostatnost studentů a rozvíjí schopnost práce s textem. Nenašla jsem, v jaké části studenti budou vyplňovat pracovní list a kdy a zda bude probíhat kontrola. Test je krátký, bude se ti dobře opravovat. U řešení ti chybí jedno cvičení (č.4). Hodina je zajímavě koncipována a bude dobře sloužit studentům k upevnění nových poznatků.
Zuzana Míková (21.12.2017):
- Hodina je propracovaná, hezky strukturovaná. Skupinová práce se zdá zvolena velmi dobře. Žáci nedělají pouze jednu činnost, ale činnosti střídají. Téma je zvolené velmi pěkně a pro žáky, kteří nabývají dospělosti, jako dělané. Hlavně, kdyby se vařilo to pivo.
- CÍLE:
Dobře zadané. Jasné, stručné.
- MOTIVACE:
Jasná, stručná, výstižná motivace s jasným poselstvím a vybuzením žáků k akci. Žáci musí zapojit svou fantazii a zjistí se, co znají.
- OSVOJOVÁNÍ UČIVA:
Krátké, výstižné texty. Je tam tak akorát informací. Skládankové učení je pěkná metoda, kdy se žáci učí navzájem, což je jedna z nejužitečnějších metod, kdy se žáci nejvíce naučí. Jen mi není úplně jasné, kdy budou žáci používat ten pracovní list. Myslím, že je dobrá korelace čas a náročnost.
- PRACOVNÍ LIST:
Jednoduché a hezké. Jen pozor na rozdíl KTERÝ a JAKÝ v otázkách.
- OPAKOVÁNÍ:
Zajímavá možnost. Ale asi jsem úplně nepochopila, jak je to myšlené v té první variantě.
- TEST:
Jasný, stručný, výstižný. Jen ti v řešení utekla jedna otázka oproti zadání, ale to je jen kosmetická vada. Jen bys možná ve škole musela nahradit obrázky pouhým textem nebo náčrty, protože barevný tisk na většině škol není úplně možný a do písemek je jich navíc škoda.
David Šarboch (21.12.2017):
- - Originální náplň motivační fáze VH!
- - Nemám jasno v testech, jednou je tam 5minutovka, podruhé 10minutovka. U 10minutovky je otázka 1 a 4 v podstatě stejná.
- - Dále mi z přípravy není jasné, kdy se očekává práce s pracovním listem, zároveň zde chybí jeho řešení.
- - Oceňuji obě popsané verze Binga.
- Moc se mi líbí řešení skupinové práce. Nicméně si nejsem jist, zda studenti budou schopni nakreslit, byť jen zhruba, schéma výroby piva. Mají kreslit nádoby, či např. jen jednotlivé kroky a šipky (následnost) mezi nimi?
- - Neodpustím si poznámku ohledně pravopisu: „Poznámky: V rámci projektového dne lze zařadit i laboratorní cvičení, kdy by si žáci mohly vyzkoušet připravit vlastní pivo. Časově náročné a v běžné VH se nedá stihnout.“
- - V ideálním případě by mohla být hodina, či celý projekt podpořen i exkurzí do pivovaru… s ochutnávkou!
Vít Burjánek (23.12.2017)
- · moje oblíbené téma a velmi pěkně zpracované
- · žáci mají obecně pocit, že k výrobě piva jim stačí chmel a voda, v přípravě se správně a především dostatečně jasně vysvětluje, že ječmen (případně jiná obilovina) je přeci jen o „trochu“ důležitější
- · pěkné propojení chemie a reality
- · našel jsem gramatickou chybu v hlavičce
- · celkově zapojení žáků velmi dobře promyšlené a vzhledem k atraktivitě tématu je hodina bude bavit
- · test bez poznámek